Boğaz İltihabı Nedenleri

Boğaz İltihabı Nedenleri

Boğaz İltihabı Belirtileri

Boğaz iltihabı nedenleri sorusu oldukça geniş bir kavramdır. Boğaz iltihabına neden olacak çeşitli faktörler vardır. Boğaz enfeksiyonu iki türde yaşanabilmektedir. Virüs kaynaklı ve bakteriyel enfeksiyonlar olarak bilinmektedir. Virüs kaynaklı yaşanan enfeksiyon en sık karşılaşılan durumdur. Kişiler bunu yaşadıklarında grip, soğuk algınlığı gibi tanılarla tedavi görürler. Bu hastalıklar bulaşıcı olmakla birlikte kış aylarında daha çok görülmektedir. Mevsim geçişlerinde de yaşanan hastalıklar, belirti olarak üst solunum yollarını etkilemektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar daha ileri boyutta olarak antibiyotikle tedavi edilmektedir. Tek farkı da budur. Mevsim geçişleri boğaz iltihabının oluşmasına etkendir. Detaylı bilgi için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Dolayısıyla kişinin kendisini daha çok koruması gereklidir. Bu hem beslenme hem de fiziki olarak olmalıdır.

Boğaz İltihabı Tedavisi

Boğaz iltihabı belirtileri çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar arasında en sık gözlenen belirtiler ise şu şekildedir;

  • Boğaz ve bademciklerin şişmesi, iltihaplanması ve kızarması
  • Yutkunurken zorlanmak, acı ve ağrı hissi
  • Sesin normale göre daha boğuk çıkması (Ses Kısıklığı)
  • Boyun ve kulaklarda oluşan ağrı
  • Burun akıntısı
  • Yüksek ateş
  • Öksürük

Bu belirtiler insanlar arasında en sık yaşanan belirtilerdir. Boğaz iltihabı tedavisi çok ciddi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan atlatılabilmektedir. Boğaz iltihabı belirtileri yaşıyorsanız öncelikle bir doktora görünmekte fayda olacaktır. Doktor doğru tanıyı yaptıktan sonra ilaç verecek ya da dinlenmenizi söyleyecektir. Bu doğrultuda bakteri kaynaklı bir durum yaşanırsa, antibiyotik kullanımı mümkün olacaktır. Virüs kaynaklı yaşanan hastalıklarda ise beslenme ve ek takviyeler ile iyileşmek mümkündür. Pastil kullanımı bu anlamda önemlidir. Pastiller içerisinde bulunan bitkisel bileşenler sayesinde daha hızlı iyileşmeyi sağlayacaktır. Kişi, pastil kullanımı sonrasında daha kolay yutkunacak ve ağrıları azalacaktır. Boğaz enfeksiyonunda kullanılan pastiller arasında güvenilir ve etkili olanını tercih etmek gerekir. 1912 yılından bu zamana kadar tüm dünyada kullanılan Vocalzone Boğaz Pastili en iyi örneklerden biridir.