Boşanma Avukatı Ne İş Yapar?

Boşanma Avukatı Ne İş Yapar?

Boşanma avukatı, aile hukuku konusunda uzman olan avukatlara verilen isimdir. Boşanma avukatları boşanmayı düşünen çiftlerin hukuki süreçleri ile ilgilenir. Bunun yanında evliliğin yasal bir şekilde sona ermesini sağlar. Bu tür avukatlar halk arasında boşanma avukatı ismi ile bilinir. Boşanma Avukatı, Türkiye mevzuatında ayrı bir meslek olarak yer almaz. Ancak bu terim halk arasında sıklıkla kullanılır. Boşanma süreçleri her iki taraf için de son derece zor ve yıpratıcıdır. Bu nedenle bu dönemde profesyonel bir hukuki destek almak son derece önemlidir. Boşanma davalarında bir hazırlık sürecinin olması da son derece önemlidir.


Boşanma Avukatı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Boşanma avukatı terimi günlük yaşamda sıklıkla karşılaşılan terimlerden biridir. Uzman boşanma avukatları işlerini titizlikle yapar. Bunun yanında profesyonel avukatlar süreç boyunca müvekkillerini bilgilendirir. Boşanma davasının açılabilmesi için geçerli bir sebebin olması gerekir. Aksi takdirde boşanma davası açılamaz. Boşanma davası açılabilmesi için eşler arasında kötü muamele ve kırıcı davranışların olması gerekir. Eşlerden biri gerekçesiz olarak konutu terk etmelidir. Eşlerden birinin aşağılayıcı ya da küçük düşürücü bir suç işlemesi gerekir. Eşlerden birinin akli dengesinin yerinde olmaması gereklidir. Boşanma sebeplerine titiz bir şekilde bakılarak sorunların tespit edilmesi gerekir. Süreçlerin doğru bir şekilde yürütülebilmesi için uzman bir avukat ile çalışmak önemli bir konudur.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?


Boşanma sebebinin tespit edilmesinin ardından boşanma davası açma süreci gerçekleşir. Bu aşamada dava dilekçesi hazırlanmalıdır. Sonrasında tarafların birbirlerinden talepleri olup olmadığının netleştirilmesi gerekir. Müvekkillerin karşılaştığı tüm hukuki süreçler kısa sürede ve etkin bir şekilde çözüme ulaştırılır.