Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı

Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı

Çocuğunuzu anlamanın en iyi yollarından biri, onları uyurken, yemek yerken veya oyun oynarken gözlemlemektir. Tutarlı özellikleri aramak ve ebeveyn olarak kararlı bir çizgide ilerlemek en önemli noktalardan biridir.

Onları Tanımak İçin Kendinize Belli Başlı Temel Soruları Sorabilirsiniz:

  • En çok hangi etkinlikleri severler?
  • Değişiklikler onlar için kolay mıdır yoksa değişik şeylere aşina olmak için zamana ihtiyaçları var mı?

Sorularınızı kendinize göre şekillendirebilirsiniz. Bunlar bir çocuğun normal özellikleridir ve çocuğunuz bir istisna olmayabilir.


Mümkün olduğunca, çocuklarınızla konuşmak için zamanınız var, çünkü bu bilgi ve anlayış kazanmak için çok önemlidir. Küçük çocuklar söz konusu olduğunda, düşüncelerini ve duygularını anlamak için daha az sözel dil ve daha fazla yüz ifadesi ve beden dili gerektirir. Onlara soru sormak, duygularını sizlerle paylaşmalarına izin verecektir. Benlik saygısı, hayatta başarı için önemli bir anahtardır. Olumlu bir benlik kavramı veya sağlıklı bir benlik saygısının geliştirilmesi, çocukların ve gençlerin mutluluğu ve başarısı için son derece önemlidir. Bir pozitif ebeveyn-çocuk ilişkisi, çocuğun kendine ve başkalarına karşı sağlıklı bir saygı ve saygı geliştirmesi için çerçeve ve destek sağlar. Çocuklar ebeveynlerle zaman geçirir. Bu özel zaman geçirme durumları çocukları kendine özel hissettirir. Ebeveynler çocuklarıyla düzenli olarak oynamak için zaman bulmaya kendini teşvik etmelidir. Bu, her çocuk ile birebir ya da grup halinde oyunları içermelidir. Tek bir ebeveynseniz veya sadece bir çocuğunuz varsa, arada sırada aile arasında arkadaşlarınızı da oynamayı çağırabilirsiniz. Bu hem ebeveynin nefes almasını destekleyecektir hem de çocuklara farklılık kattığı için sosyal yaşama da onları hazırlayacaktır. Bir sebepten ötürü, bazı çocuklar sosyal becerilerini diğerleri kadar kolay geliştirmezler. Ebeveynlerin sosyal problemlerin süresine bakmaları ve akademik ya da sağlık problemlerini göz önünde bulunduracakları ölçüde dikkatli ve düşünceli bir şekilde çözmek için bir plan ortaya koymaları gerekmektedir.